II GMINNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
„HEJ KOLĘDA, KOLĘDA” – on line
pod patronatem Burmistrza Miasta Świebodzin
zorganizowanego przez Publiczne Przedszkole nr 1 w Świebodzinie
ROZTRZYGNIĘTY…
Publiczne Przedszkole Nr 1 już po raz drugi zorganizowało II GMINNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK „HEJ KOLĘDA, KOLĘDA”, który był skierowany do dzieci z świebodzińskich przedszkoli.
Z uwagi na ograniczenia epidemiologiczne, tym razem konkurs odbył się w formie online.
Na konkurs nadesłanych zostało 13 nagrań kolęd/pastorałek z 7 świebodzińskich przedszkoli (PP1, PP3, PP4, PP5, PP6, PP7, PP8-ZEnr1).
Komisja Konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce:
Kardasz Maja z Publicznego Przedszkola nr 4,
Garczyk Sara z Publicznego Przedszkola nr 4,
Dudarska Pola z Publicznego Przedszkola nr 5,
Rompalska Helena z Publicznego Przedszkola nr 7,
II miejsce:
Armanowska Zuzanna z Publicznego Przedszkola nr 1,
Kucy Urszula z Publicznego Przedszkola nr 6,
III miejsce:
Marcinkowska Marcelina z Publicznego Przedszkola nr 7.
Wyróżnienia otrzymali:
Sierewicz Wiktor z Publicznego Przedszkola nr 5,
Soloch Franciszek z Publicznego Przedszkola nr 8,
Kowalczuk Marcelina z Publicznego Przedszkola nr 3,
Stachowska Milena z Publicznego Przedszkola nr 8,
Kozub Iwona z Publicznego Przedszkola nr 1,
Lisek Aleksandra z Publicznego Przedszkola nr 3.
Komisja Konkursowa oceniła poziom konkursu jako bardzo wysoki.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy życząc dalszych sukcesów wokalnych.
Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie.
Organizatorzy konkursu:
- mgr inż. Sabina Krzeszowska
- mgr Katarzyna Tomczak
- mgr Anna Kaczmarek
- mgr Elżbieta Niklewicz
Oto kilka najważniejszych punktów procedur.
Dołożymy wszelkich starań, aby proces przyprowadzania/odbierania dzieci przebiegał sprawnie, szybko i bezpiecznie. Jednakże mamy świadomość, iż z uwagi na obowiązujące procedury działania nasze wymagają czasu, dlatego niekiedy będzie konieczność oczekiwania na przyjęcie dziecka do przedszkola. Bardzo prosimy Państwa o cierpliwość i wyrozumiałość w tych trudnych dla nas wszystkich momentach.
~*~ Życzymy zdrowia Państwu oraz naszym Przedszkolakom ~*~
PROCEDURY - Plik do pobrania w wersji PDF, kliknij TUTAJ
Zgłoszenie chęci uzyskania opieki nad dzieckiem - w wersji PDF znajdziesz TUTAJ
§ liczebność grup powinna być mniejsza niż jest to uregulowane w rozporządzeniu MEN w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli,
§ w pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu,
§ pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Wobec powyższego przekazuję Państwu wniosek dotyczący zgłoszenia chęci uzyskania opieki na dzieckiem.
Jeśli ktoś z Państwa chce, aby dziecko uczęszczało do przedszkola w czasie epidemii, to proszę ten dokument pobrać, wypełnić i odesłać skan lub zdjęcie na maila naszego przedszkola: pp1przedszkole@wp.pl.
Dokument ten zostanie również zamieszczony na platformie 4Parents
O terminach i decyzjach będę Państwa informować na bieżąco.
Proszę sprawdzać ogłoszenia zamieszczane na platformie 4Parents oraz na stronie przedszkola https://naszeprzedszkole1.edupage.org/.
Z życzeniami zdrowia
Sabina Krzeszowska
dyrektor
Publicznego Przedszkola Nr 1
w Świebodzinie
Załącznik nr 1 do Komunikatu wewnętrznego Burmistrza Świebodzina Nr 4 z dnia 13.03.2020
Dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Świebodzinie przekazuje informacje o otwartym dostępie do elektronicznych zasobów edukacyjnych, artystyczno-rozrywkowych.
Wolne lektury
Darmowe, opracowane, pełne teksty lektur, e-booki, audiobooki i pliki DAISY na wolnej licencji.
Federacja Bibliotek Cyfrowych
Zbiory polskich instytucji kultury on-line. Istotną cechą dostępnych poprzez FBC zasobów jest to, iż są one w zdecydowanej większości dostępne on-line bez żadnych ograniczeń takich jak np. konieczność odpłatności.
Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka cyfrowa tworzona przez Bibliotekę Uniwersytetu Zielonogórskiego, Bibliotekę Sztuki UZ, Instytut Historii UZ oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Zielonej Górze. Umożliwia szeroki zdalny dostęp do źródeł wiedzy, zasobów edukacyjnych, cyfrowych kopii najcenniejszych zabytków kultury piśmienniczej, kolekcji dzieł sztuki oraz materiałów regionalnych, w tym archiwalnych numerów „Gazety Lubuskiej" czy „Nadodrza".
Legimi
Wirtualna wypożyczalnia ebooków. Korzystanie z serwisu jest odpłatne. Biblioteka Publiczna w Świebodzinie oferuje darmowe kod dostępu, które można otrzymać kontaktując się z drogą mai-lową: wypozyczalnia@bp.swiebodzin.pl
Serwisy edukacyjne
Khan Academy
- krótkie filmy wyjaśniają poszczególne zagadnienia z zakresu matematyki, biologii, fizyki,chemii, sztuki czy programowania, które potem można przećwiczyć w zadaniach online. Rozwiązując zadania zdobywa się wirtualne trofea, co
Pi-Stacja
- krótkie wideo-tutoriale matematyczne, obejmujące cały zakres podstawy programowej z matematyki dla szkoły podstawowej. Do poszczególnych tematów są też przygotowane zadania i ćwiczenia online.
Adamed SmartUp
https://adamedsmartup.pl/baza-wiedzy/
- wideo i nie tylko - popularyzatorzy nauki prezentują rozmaite tematy z dziedziny biologii, chemii i fizyki.
Pan Belfer
https://www.voutube.com/channel/UCiYPiDbhT01HYwvCIC29tVg
- wideo-lekcje chemii nagrane przez przebojowego nauczyciela Dawida Łasińskiego. Zgodne zpodstawą programową.
Mówiąc inaczej
https://www.youtube.com/user/PamikuPL
- kanał YouTube o języku polskim i jego subtelnościach.
Uniwersytet Dzieci
https://www.youtube.com/user/UniwersytetDzieci/featured
- kanał na YouTube Fundacji Uniwersytet Dzieci zawiera filmy z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej, technologicznej ale jest tu te sporo materiałów o emocjach i radzeniu sobie z nimi oraz takich, które pomogą dzieciom zyskać większą samoświadomość.
Crazy Nauka
- największy polski popularnonaukowy blog, gdzie znajdziecie wiele artykułów na różne naukowe tematy. Rzetelna wiedza, żadnych plotek, czy mitów. Godne zaufania źródło, które warto pokazać dzieciom, przy okazji można przegadać temat weryfikowania informacji i odróżniania faktów od mitów - ten temat też poruszają autorzy Crazy Nauki.
Załącznik nr 2 do Komunikatu wewnętrznego Burmistrza Świebodzina Nr 4 z dnia 13.03.2020
Jest kilka zasad, których warto przestrzegać w rozmowie z dzieckiem:
Jak rozmawiać o koronawirusie z przedszkolakami?
Ich świat dotyczy tylko tego, co im bliskie: rodziców, rodzeństwa, zwierząt domowych, grupy przedszkolnej. Warto dziecku powiedzieć, że jego świat nie jest zagrożony. W tym wieku lepiej będzie, by nie oglądały wiadomości. Ogranicz liczbę okazji, przy których usłyszy o wirusie. Nie posiadają jeszcze zdolności do właściwej interpretacji takich informacji. Zalecam podążać za pytaniami dziecka i dostarczać im minimum wiedzy. Odpowiadaj tylko na to, o co dziecko pyta: "Dlaczego oni noszą maski?". "Boją się, że mogą zachorować". "A my?". "My nie". Zbędną informacją będzie możliwe zagrożenie zdrowotne. Lepiej będzie zwrócić dziecku uwagę, by przestrzegało zasad profilaktyki zdrowotnej, jak częste mycie rąk. Jeśli dziecko wykorzysta temat wirusa do zabaw, spokojnie należy się temu przyjrzeć. Dzieci w tym wieku tak oswajają się z lękiem. Jeśli okażemy postawę bez lęku, one też będą spokojniejsze.
Jak rozmawiać o koronawirusie z dziećmi w wieku szkolnym?
Wyzwaniem mogą okazać się dzieci w wieku szkolnym, które regularnie korzystają z internetu. Jeśli rodzic nie przejmie steru, utoną w natłoku informacji. W dodatku często nieprawdziwych. Należy być ostrożnym
i nie przesadzić w jedną lub drugą stronę. Najważniejsze informacje, jakie należy przekazać: Co zrobić, żeby uniknąć zakażenia koronawirusem? Czy maseczki chronią przed koronawirusem? Jak koronawirus przebiega u dzieci? Co to jest kwarantanna domowa? W tym wieku warto przewidywać i być o jeden krok przed dzieckiem. Trzeba uważać jednak by nie był to skok.
Jak rozmawiać o koronawirusie z nastolatkiem?
Świat nastolatka jest coraz większy, ale też chaotyczny. Zadbaj o wskazanie kontekstu i odpowiednie uporządkowanie informacji. Możesz porównać koronawirusa do grypy. Opowiedz jak przebiegały inne podobne epidemie - np. SARS. Porozmawiajcie o tym, jak działają media, a także o istnieniu teorii spiskowych. Nie bagatelizuj lęków. Nie mów: "Nie bój się", "Nie histeryzuj". Wskaż pozytywnym komunikatem, że nie musi się bać: "Wdrożono już schemat postępowania epidemiologicznego", "Możemy śledzić informacje na bieżąco". Wspólnie oglądajcie wiadomości i rozmawiajcie o nich. Bądź czujny. Jeśli masz wrażenie, że temat cię przerasta, a dziecko jest w coraz gorszej kondycji psychicznej, poradź się psychologa.
Czego unikać?
Nie buduj zbędnych murów między dzieckiem, a resztą ludzi. Niepotrzebne wdrukowanie dyskryminacyjnej i agresywnej postawy jak "bunkrowanie zapasów" czy kierowanie się narodowością lub rasą w swoich osądach nie skończy się wraz z epidemią. Będzie miało długofalowe konsekwencje w światopoglądzie
i zachowaniu dziecka. Może zbudować w dziecku postawę opartą na lęku, wycofaniu i agresji. Nie panikujcie. Dzieci są świetne w zauważaniu emocji swoich rodziców. Proszę też o powściągliwość i reakcje adekwatne do sytuacji. Jeśli ja - dorosły, zachowam spokój, to dziecko też będzie spokojniejsze.
Drodzy Rodzice
W związku z decyzją MEN o zawieszeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach informujemy, iż nasze przedszkole będzie zamknięte od 16 marca 2020 do odwołania.
Zaleca się, aby dzieci przebywały w tym okresie w domu i nie gromadziły się w większych skupiskach. Nie są to ferie, a raczej kwarantanna społeczna, która pozwoli ograniczyć skalę zagrożeń koronawirusem.
Prosimy o śledzenie komunikatów dyrekcji przedszkola na stronie internetowej, oraz na 4parents.
W załączniku zamieszczamy OŚWIADCZENIE O SPRAWOWANIU OPIEKI NAD DZIECKIEM DO LAT 8.
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem
Warszawa, 27.02.2020 r.
Aktualnie nie ma wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum
ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które nakazywałyby objęcie nadzorem osób powracających z krajów stwierdzono występowanie koronawirusa, jeżeli nie spełniają one kryteriów dla przypadku podejrzanego o zakażenie lub zachorowanie.
KRYTERIA KWALIFIKACJI do dalszego postępowania: (1) osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa lub (2) osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną.
Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne:
a)kryteria kliniczne
Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:
- gorączka
- kaszel
- duszność
b)kryteria epidemiologiczne
Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- podróżowała lub przebywała w regionie, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa1;
- miała bliski kontakt2 z osobą, u której stwierdzono zakażenie (kontakt z przypadkiem potwierdzonym3 lub przypadkiem prawdopodobnym4);
- pracowała lub przebywała jako odwiedzający5 w jednostce opieki zdrowotnej,
w której leczono pacjentów zakażonych nowym koronawirusem.
--------------------------------------------
1 Informacje o krajach/regionach z utrzymującą się transmisją SARS-CoV-2 są dostępne pod linkiem: https://www.ecdc.europa.eu/en/areas-presumed-ongoing-community-transmission-2019-ncov
2 Bliski kontakt jest definiowany jako narażenie personelu w placówkach opieki zdrowotnej w związku z opieką nad chorymi z SARS-CoV-2, zamieszkiwanie z pacjentem, który ma zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem zw. COVID19), praca w bliskiej odległości, przebywanie w tej samej klasie szkolnej z pacjentem z COVID19, podróżowanie wspólnie z pacjentem COVID19 dowolnym środkiem transportu)
3 Przypadek potwierdzony (kryteria laboratoryjne):
wykrycie kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 z materiału klinicznego potwierdzone badaniem molekularnym ukierunkowanym na inny obszar genomu wirusa.
4 Przypadek prawdopodobny (kryteria laboratoryjne) co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- dodatni wynik testu w kierunku obecności koronawirusów (pan-coronavirus test),
- niejednoznaczny wynik badania wykrywającego kwas nukleinowy SARS-CoV-2.
5 na obecnym etapie dotyczy to przede wszystkim zagranicznych jednostek opieki zdrowotnej, w których hospitalizowano osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.
------------------------------------------
ZALECENIA
Jeśli u ucznia lub pracownika szkoły, który przebywał w rejonie zagrożenia epidemiologicznego
w ciągu ostatnich 14 dni:
1) zaobserwowano objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
- należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji sanitarno-epidemiologicznych znajduje się tutaj: https://gis.gov.pl/mapa/)
-lub powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (listę oddziałów zakaźnych można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic
2) nie zaobserwowano wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni należy kontrolować stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę.
Jeżeli w ciągu 14 dni zaobserwowane zostaną wyżej wymienione objawy to:
-należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną,
-lub chory powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem to:
-należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.
W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane (kiedy i z jakiego rejonu osoba powróciła, jakie występują u niej objawy i od kiedy).
W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora placówki, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne. Jednocześnie dyrektor placówki mając wiedzę o podejrzeniu przypadku zakażenia
u ucznia lub pracownika powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
(Dz.U. z 2019 r. poz. 1239, ze zm.) w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lekarz przyjmujący do szpitala, miejsca izolacji lub odbywania kwarantanny, kierując się własną oceną stopnia zagrożenia dla zdrowia publicznego, poddaje osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub osobę narażoną na zakażenie hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie oraz badaniom.
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (dostępne na stronach: mz.gov.pl, gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus) każda osoba, która została zakwalifikowana do dalszego postępowania medycznego, powinna być hospitalizowana w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
Osoby nie spełniające kryteriów przypadku podejrzanego o zachorowanie na koronawirusa powinny być leczone w warunkach ambulatoryjnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Postępowanie rozstrzygające podejmują pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem?
-pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut,
-prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas,
-osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów,
-ktoś mieszkał w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, w tym samym pokoju internatu szkolnego.
Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze i nie mają objawów choroby, jest mało prawdopodobne, aby rozprzestrzeniły infekcję na inne osoby, jednak zaleca im się:
-pozostanie w domu lub w pokoju wieloosobowym w szkole z internatem przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
-poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
-jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeśli wyniki testów na obecność koronawirusa są ujemne u osoby zakażonej, z którą osoba poddana kwarantannie domowej miała kontakt – państwowy inspektor sanitarny podejmuje decyzje o wcześniejszym zdjęciu kwarantanny.
Osoby, które nie miały bliskiego kontaktu:
-Rodzina i przyjaciele, którzy nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą, nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności ani wprowadzać żadnych zmian we własnych aktywnościach, takich jak uczęszczanie do szkoły czy pracy, chyba, że źle się poczują.
-W przypadku złego samopoczucia powinni telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną, aby rozważyć, czy potrzebują dalszej oceny.
-Poza osobami, które są zdefiniowane jako te, które miały bliski kontakt, reszta szkoły nie musi podejmować żadnych środków ostrożności, ani wprowadzać żadnych zmian we własnych zajęciach w placówkach edukacyjnych. Jeśli źle się poczują, poddane zostaną kwalifikacji, w zależności od objawów. To zalecenie dotyczy personelu dydaktycznego i dzieci z klasy i placówki, które nie przebywali w bliskim otoczeniu z osobą chorą.
-Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą uczniowie i pracownicy powinna zostać podjęta w kontakcie ze służbami sanitarnymi, personelem szkoły, uczniem i jego opiekunami prawnymi.
Obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań takich jak kwarantanna dla wszystkich osób powracających z regionów, w których stwierdzono z utrzymującą się transmisją koronawirusa np. Włoch, czy odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
POSTĘPOWANIE Z POMIESZCZENIAMI JEŚLI wystąpił przypadek osoby z podejrzeniem koronawirusa
W przypadku, gdy uczeń lub pracownik placówki został skierowany do szpitala z podejrzeniem
koronawirusa, dyrektor tej placówki w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.
PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONNE PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI
Nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie przeciwko koronawirusowi. Dlatego należy pamiętać
o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
1.Często myj
2.ręce – instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).
Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
3.Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu
i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
4.Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.
5.Unika
6.dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa
z powierzchni na siebie.
7.Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu po powrocie z krajów gdzie szerzy się koronawirus, jeśli nie upłynęło 14 dni od powrotu – NIE należy przychodzić do szkoły
Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w Komunikacie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-krajowego-konsultanta-w-dziedzinie-chorych-zakaznych/).
Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą barierę ochronną dla otoczenia.
8.Będąc chorym i mając bardzo złe samopoczucie, ale gdy nie podróżowało się do krajów, w których szerzy się koronawirus – NIE należy od razu podejrzewać u siebie zakażenia koronawirusem. Jednak w dbałości o własne zdrowie NIE należy przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego.
Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy), czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
9.Mając łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało się do krajów, w których szerzy się koronawirus należy starannie stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rąk i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
10.Unika
11.spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego
Ostrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.
12.Zapobiega
13.innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie.
W zależności od sezonu epidemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem.
14.Dbać o odporność, wysypiać się, dbać o kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie.
Szanowni Państwo
Aktualnie pracujemy nad nową strategią miasta oraz nad przygotowaniem nowej oferty półkolonii w naszej gminie. Oferta wypoczynku jak i nowa strategia muszą odzwierciedlać faktyczne oczekiwania mieszkańców. Dlatego też uruchomiliśmy nową stronę internetową dedykowaną konsultacjom społecznym i zamieściliśmy na niej dwie ankiety. Pierwsza z nich dotyczy promocji gminy i jej rozwoju, druga z kolei dotyczy ewaluacji działań opiekuńczych organizowanych na terenie gminy podczas tegorocznych ferii szkolnych.
Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu dotyczącym spraw dla nas ważnych.
***Państwa opinia jest dla nas bardzo ważna***
Z poważaniem
w imieniu Burmistrza Świebodzina
Sabina Krzeszowska
dziękujemy, że razem z nami zmieniasz świat na lepsze!
Szlachetna Paczka to dla najbardziej potrzebujących nie tylko świąteczny prezent, ale przede wszystkim impuls do zmiany. To mądra pomoc polegająca na nawiązaniu relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Dzięki Tobie i Twoim bliskim osoby dotknięte nieszczęściem wiedzą, że jest ktoś, kto ich dostrzegł i w nich wierzy. Odzyskanie nadziei na zmianę w życiu to najlepszy prezent, jaki mogliście sprawić w ten świąteczny czas.
Dziękujemy, że pomagasz osobom, którym zabrakło szczęścia.
Zapraszamy do przeczytania wrażeń Rodziny (Pani Renata z rodziną) i Wolontariusza z Weekendu Cudów, w trakcie którego Twoja paczka dotarła do Rodziny.
Pani Renata z malutką Zosią na rękach przywitały nas w drzwiach domu. Zaraz po tym jak pierwsze paczki zostały wniesione przez wolontariuszy na ostanie piętro budynku dwie starsze dziewczynki razem z tatą zaczęły rozpakowywanie paczek. Każda wyjęta z kartonu rzecz powodowała uśmiech na ich twarzach. Po kilku minutach cały salon zapełniony był kolorowymi kartonami. Nowa kanapa stała na środku salonu.Pani Renata wzruszyła się widząc kolejny rozpakowany karton i znowu niespodzianka, Marika dostała śniegowce - jak sama twierdzi pierwsze jej takie w życiu. Kolejne ubranka to niegasnący zachwyt pani Renaty i jej córek. Na twarzach wszystkich domowników znowu pojawił się uśmiech, a w oczach radość.
Jestem bardzo wdzięczna za okazaną pomoc. Zawsze wierzyłam, że są dobrzy ludzie, którzy bezinteresownie pomagają innym, a Państwo mnie w tym utwierdzili. Wszystko nam się bardzo podoba, jesteśmy naprawdę szczęśliwe. DZIĘKUJEMY
Jestem ogromnie wdzięczna, że przygotowali Państwo Paczkę dla Rodziny. Wspaniałe jest to ile osób potrafiło się zaangażować, żeby spełnić wszystkie potrzeby Rodziny. Pani Monika jak i Panią Ania są bardzo pozytywnymi osobami i współpraca z Wami była dla mnie przyjemnością. Gratuluje sukcesu, jakim jest Szczęśliwa Rodzina Pani Renaty. Te święta na pewno będą dla nich inne – lepsze i to właśnie dzięki Państwa pomocy. Pozdrawiam serdecznie i życzę radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
Dziękujemy, że towarzyszysz nam w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym. Tylko razem możemy sprawić, że poruszających historii, jak te opisane w Raporcie o Biedzie 2019, będzie tylko mniej.
Dobrze, że jesteś!Zespół SZLACHETNEJ PACZKI
PS. W przypadku pytań lub wątpliwości możesz także skontaktować się z nami e-mailowo, wysyłając wiadomość na adres: darczynca@wiosna.org.pl